Department of

Computer Science Engineering (CSE)

MAIN WEBSITE

Project Exhibition

BEST PROJECT

1ST prize:

Title : A Real-time mechanism based robust bio-metric recognition from Hands Depth images for library system using robots.
Team member : M.Meenakshi, S.Saranya, V.Sivagamisundari and R.Vimala
Guide : Mrs. D. Rajalakshmi M.E.,(Ph.D.,)

first

2ND prize:

Title : No billing queue purchase system with auto product detection and android payment using LiFi & IOT
Team member : Sivakumar.P, Susil.K.R, Vinoth.M and Prashanth.K
Guide : Dr. K.C. Suresh M.E., Ph.D.,

second

3RD prize:

Title : SIPS: Smart phone based Intelligent Personal Security.
Team member : S.Bharathkumar, I.Jeevanandabharathi, V.Kumaran and S.Smith
Guide : Mr.P. Annadurai M.E.,

third

1ST prize:

Title : Globalised access card in health care
Team member : Akshaya.K, Anitha.K, Monisha.M, Saipriya.G
Guide : Mrs Premalatha.R

best-Project

2ND prize:

Title : Interaction with Deaf and Dumb People using Android
Team member : Janaka Sudha.S, Kalyani.K, Saranya.V, Sivaranjani.R
Guide : Ms.Sathyabama.K

best-Project

3RD prize:

Title : Real Time Eye Blink Detection for Home Appliances Control
Team member : Aravinth.K, Balaji.R, Kuppuraj.M, Tamizhazhagan.R
Guide : Mr.Annadurai.P

best-Project

1ST prize:

Title : Android based Electronic metering with instant billing and autentication
Team member : M.Vijayaragavan, S.Srinivasan , U.Vinoth sai, M.Yuvaraj
Guide : Ms.Sathyabama.K

best-Project

2ND prize:

Title : Improved Black and White method :An Effective mechanism to resist Human Shoulder Surfing Attack
Team member : S.Aswini Mary, T.M.Priya, A.Sharmila Jasmine, S.Thilaga
Guide : Mr.Ragunthar.T

best-Project

3RD prize:

Title : Retail analysis product segmentation using Hadoop with RLanguage
Team member : Prashanth.T, Vikram.S , Naveen Kumar, Harish.P
Guide : Ms.Sreedevi.B

best-Project

1ST prize:

Title : Diagnosis of Diabetic Retinopathy Using Image Processing
Team member : : Hari kishore.R, Vishnu Prasad S, Deepak.R, Vijay Krishna S

Guide : Ms. A.S. Poornima Rani

best-Project

2ND prize:

Title : E-Ticketing and Improvised Navigation in a Public Transport Network using RFID Reader
Team member : Aakash.C, Adityan.M, Anbazagan.S, Vasudevan.K
Guide : Ms. M. Priya

best-Project

3RD prize:

Title : Responsive Web Designing for a Component
Team member : Baskar Prakash.S, Devarajan.S, Sathvi.S
Guide : Ms. B. Sreeedevi

best-Project

1ST prize:

Title : Design & use of QR code to provide instant shopping for android smart phones
Team member : R. Deepak Ravishankar, P.J. Krishna Kumar, T. Rajkumar,M.C. Selva Vigneshwara Karthick
Guide : Ms. B. Sreeedevi

best-Project

©2018 SAIRAM - Computer Science Engineering